ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۳:۰۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > ماجرای خط تلفن قرمز دنیس راس در کاخ سفید

ماجرای خط تلفن قرمز دنیس راس در کاخ سفید

باراک دیوید: هفته گذشته مقاله ای را منتشر کردم که در آن آمده بود دنیس راس، که در ماه نوامبر کاخ سفید را پس از دو سال خدمت بعنوان دستیار ویژه رئیس جمهو ترک کرده، همچنان با ...

ماجرای خط تلفن قرمز دنیس راس در کاخ سفید

باراک دیوید:

هفته گذشته مقاله ای را منتشر کردم که در آن آمده بود دنیس راس، که در ماه نوامبر کاخ سفید را پس از دو سال خدمت بعنوان دستیار ویژه رئیس جمهو ترک کرده، همچنان با اینکه در پست جدید و البته قدیمی اش به عنوان محقق موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن کار می کند به رئیس جمهور اوباما نیز مشورت می دهد.
بعد از این گزارش، دو منبع مستقل با من تماس گرفتند – یک استاد دانشگاه از اسرائیل و دومی یک مقام رسمی آمریکایی. هر دو منبع جزئیات مختصر اما بسیار مهمی را برای من بازگو کردند که نشان می داد چقدر دنیس راس همچنان در شکل دهی به سیاست آمریکا درباره اسرائیل و خاورمیانه نقش دارد.

از قرار معلوم، مدت کوتاهی پس از اینکه راس پست خود در دولت اوباما را ترک می کند، کاخ سفید درخواست عجیبی را برای ایجاد یک خط تلفن امن به دفتر او در موسسه واشنگتن مطرح می کند. خط تلفن امن در اسرائیل با عنوان ” تلفن قرمز” شناخته می شود که برای مباحثات خیلی محرمانه و جلوگیری از شنود اطلاعات استفاده می شود.
در آمریکا ، اصطلاح ” تلفن قرمز” اذهان را به دوران جنگ سرد و فیلم های آخرالزمانی مانند دکتر استرنج لاو سوق می دهد. تلفن های محافظت شده در وزارت خارجه آمریکا و یا حتی در خود کاخ سفید عمدتا سفید یا خاکستری هستند. بنابر این یکی از آنها در دفتر کار دنیس راس در موسسه مطالعاتی واشنگتن جا خوش می کند و او از این طریق مرتبا در جریان اطلاعات طبقه بندی شده دولتی مربوط به حرفه اش قرار می گیرد. محققان بسیار کمی در آمریکا از چنین امتیاز ویژه ای برخوردارند.

به دلایل نامعلومی، این برنامه کاری عجیب دنیس راس،از سوی او و هم از سوی کاخ سفید محرمانه و سری نگه داشته می شود. اما، هفته گذشته، انتشار خبر مربوط به نشست مطبوعاتی روزانه سخنگوی وزارتخارجه که در آن سوالی درباره موقعیت راس در تیم باراک اوباما مطرح شد همه چیز را علنی کرد. ویکتوریا نولاند، گفت نه تنها دنیس راس به رئیس جمهوری مشاوره می دهد بلکه او بخشی از آرایش رسمی تیم او است.
نولاد به روزنامه نگاران گفت: ” دنیس راس اکنون یک شهروند عادی است، اما در عین حال به عنوان یک مشاور بدون حقوق، با کاخ سفید ارتباط دارد. “

راس در خلال سفرهفته گذشته اش به اسرائیل، به طور پنهانی با بنیامین نتانیاهو و همچنین مشاور او اسحق مولو دیدار و گفتگو می کند. مقامات آمریکایی احتمال داده اند که مذاکرات دنیس راس با نتانیاهو از طرف باراک اوباما نبوده و بخشی از مجرای ارتباطی که دولت را دور می زند، بوده باشد.
یکی از روزنامه نگاران در همان نشست با سماجت از نولاند پرسید که آیا دنیس راس با گفتگو با نتانیاهو وزارت خارجه آمریکا را دور زده است یا نه؟ و نولاند گفت : ” برای کسب اطلاع درباره این ماموریت ویژه و اینکه چقدر از آن مربوط به سفر شخصی او  و چقدر از آن مربوط به پست بدون حقوق مشاوره اش بوده است باید با کاخ سفید صحبت کنید. من این جزئیات را در اختیار ندارم. اما با صراحت می گویم که دنیس راس همیشه همکار خوبی برای دولت ها بوده است چه زمانی که در داخل دولت بوده و چه زمانی که در خارج از آن کار می کرده همیشه در ارتباط نزدیک بوده است.”

راس در خلال ملاقات هفته گذشته برای چند نفر از همکاران اسرائیلی اش تایید کرده است که همچنان به رئیس جمهور اوباما و سایر مقامات کاخ سفید مشورت می دهد، او ادعا کرد در بیانیه ماه نوامبر درباره استعفایش تاکید شده بود که اوباما همچنان به مشاوره گاه و بیگاه با او ادامه خواهد داد. او همچنین گفت : من در ملاقات ها حاضر می شوم و آنها نظر من را می پرسند و خوب قطعا من هم گربه نمی رقصانم .”
هاآرتص 30 ژانویه 2012
ترجمه: محمدرضا نوروزپور

4949