ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۳:۳۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > رابطه اسلامگراها و لائیک های تونس از نگاه رئیس جمهور این کشور

رابطه اسلامگراها و لائیک های تونس از نگاه رئیس جمهور این کشور

رئيس جمهوري تونس با تاكيد بر اينكه مخالفت‌هاي مردمي در كشورش كاهش چشمگيري داشته گفت: ميان اسلام‌گراها و لائيك‌ها در تونس هماهنگي و همكاري زيادي وجود دارد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از ...

رئيس جمهوري تونس با تاكيد بر اينكه مخالفت‌هاي مردمي در كشورش كاهش چشمگيري داشته گفت: ميان اسلام‌گراها و لائيك‌ها در تونس هماهنگي و همكاري زيادي وجود دارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، منصف المرزوقي، رئيس جمهوري تونس در حاشيه نشست سران رئيسان كشورهاي اتحاديه آفريقا كه در آديس آبابا پايتخت اتيوپي برگزار شد، گفت: ميان اسلام‌گراها و لائيك‌ها در تونس هماهنگي و همكاري مستحكمي وجود دارد و هر يك از طرفين به خطوط قرمز طرف مقابل واقف است.

وي در ادامه گفت: شرايط الان به گونه‌اي است كه هيچ يك از گروه‌هاي موجود در كشور نمي‌توانند به تنهايي دولت را اداره كنند، هم اسلام‌گراها و هم لائيك‌ها اين مساله را به خوبي مي‌دانند و به اين نتيجه رسيده‌اند كه جنگ ميان اسلام‌گراها و لائيك‌ها به جايي نمي‌رسد.

رئيس جمهوري تونس در ادامه با اشاره به نارضايتي‌هاي مردمي در تونس گفت: در اوايل انقلاب، نارضايتي‌هاي مردم تونس بسيار زياد بود و تب اعتصاب و اعتراض در كشور بالا بود اما به مرور زمان ديديم كه اين نارضايتي‌ها فروكش كرد و اكنون بيش از 90 درصد مردم تونس به اين نتيجه رسيدند كه نارضايتي‌ها و اعتصاب‌هاي غيرقانوني باعث مشكلات اقتصادي مي‌شود و آن را تاييد نمي‌كنند.

وي در خصوص روابط كشورش با ليبي نيز گفت: ما روابط بسيار خوبي با ليبي داريم و اختلافات و درگيري‌هاي پراكنده مرزي نيز كه قبلا وجود داشت يك مساله عادي است و بعد سياسي ندارد.

المرزوقي در خصوص آزادي‌هاي اسلامي و استفاده دختران از روبنده و حجاب نيز گفت: ما به آزادي‌هاي فردي اعتقاد داريم و به آنها احترام مي گذاريم اما در خصوص روبنده بايد گفت نيروهاي امنيتي حق دارند كه بدانند چه كسي پشت روبنده است و همچنين دختران ما نيز حق دارند كه با آزادي كامل در خيابان‌ها رفت و آمد كنند.

رئيس جمهوري تونس در خصوص محاكمه رئيس جمهوري سابق اين كشور نيز گفت: ما اصرار داريم كه برادران عربستاني‌مان زين العابدين بن علي را به ما تحويل دهند چرا كه وي ميلياردها دلار از پول ملت تونس را به يغما برده و باعث كشته شدن بيش از 300 تونسي شده است.

وي ادامه داد: بن علي دشمن اسلام و اسلام‌گراها بود و در دوران او در زندان‌ها به قرآن بي‌احترامي مي‌شد. ما اميدواريم كه عربستان وي را تحويل دهد و يا لااقل وي را از كشوري كه جايش نيست، بيرون بيندازد.

4949