ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۶:۳۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > مذاکره با طالبان؟ نفس را در سینه حبس نکنید

مذاکره با طالبان؟ نفس را در سینه حبس نکنید

یک لوستر کریستالی بزرگ بر نشست خبری نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان با معاون وزیر امور خارجه افغانستان سایه انداخته بود. نوری ضعیف از لوستری بزرگ. مارک گراسمن که عنوان پرطمطراق نماینده امریکا ...

مذاکره با طالبان؟ نفس را در سینه حبس نکنید

یک لوستر کریستالی بزرگ بر نشست خبری نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان با معاون وزیر امور خارجه افغانستان سایه انداخته بود. نوری ضعیف از لوستری بزرگ. مارک گراسمن که عنوان پرطمطراق نماینده امریکا در این دو کشور جنجالی را یدک می کشد در مدت زمان دو روزه حضور خود در کابل با حامد کرزی رئیس جمهوری در خصوص دورنمای مذاکره با طالبان و مصالحه با این گروه پس از ده سال نبرد گفتگوهایی داشت. درست چند دقیقه پس از پایان نشست خبری بود که برق های سالن رفت و اهالی رسانه و البته مقام های افغان در تاریکی ماندند.

تایم انگلیس در نوشتاری در خصوص می نویسد: اصلی ترین دلیل سفر گراسمن به افغانستان اطمینان دادن به دولت کرزی بود که آمریکا بی شک کابل را در جریان جزئیات گفتگوهای خود با طالبان قرار خواهد داد. اما اصلی ترین شاهد بر وجود عوامل دخیل در این مذاکرات در خارج از مرزهای افغانستان زمانی خودنمایی کرد که گراسمن در این نشست خبری تاکید کرد که پیش از رسیدن به کابل شانس این را داشته که با مقامات ترکیه، عربستان سعودی ، امارات و هند هم در کشورهای خودشان گفتگویی داشته باشد و البته آرزوی تمامی آنها بازگشت آرامش و صلح به افغانستان بوده است. نام بردن از این کشورها در این مرحله زمانی مذاکره با طالبان برای هرکدام از آنها بار معنوی دارد اما اصلی ترین کشوری که در این میانه نشان گرفته شد پاکستان بود.

هفته گذشته بود که سخنگوی دولت پاکستان در گفتگویی با رویترز در این خصوص گفت: گراسمن علاقه داشت در جریان سفر به افغانستان سری هم به پاکستان بزند اما ما وی را متقاعد کردیم که در این بازه زمانی این سفر حرکت صحیحی نیست .
اسلام آباد پیش از این نیز به امریکا یادآوری کرده که ابتدا باید تکلیف موارد اختلاف میان واشنگتن و اسلام آباد حل و فصل شود. گراسمن برای اذعان به اهمیت نقش پاکستان در این خصوص و تلاش برای کاهش از تنش میان دو کشور تاکید کرد که مصالحه و مذاکره با طالبان ره به جایی نخواهد برد مگر زمانی که اسلام آباد نیز بخشی از این داستان باشد. وی در حالی که لبخندی بر لب داشت در این خصوص گفت: خوشحال می شم در هر زمان و هرمکانی که پاکستانی ها تعیین کنند با نماینده آنها در این خصوص گفتگو کنم.

در شرایطی که ظاهرا توافق بر سر تشکیل دفتر طالبان در دوحهه قطر نهایی شده حامد کرزی ماه گذشته میلادی سفیر افغانستان از دوحه را فراخواند چرا که احساس می کرد دولت مرکزی در کابل از آنچه میان طالبان و غرب در جریان است بی خبر مانده است. زمانی که از گراسمن در خصوص دفتر طالبان در قطر سوال شد وی تاکید کرد که هیچ تصمیم قطعی در این خصوص تاکنون اتخاذ نشده است. نماینده امریکا در امور افغانستان و پاکستان از کابل و دوحه خواسته است که ارتباط مداوم خود را با یکدیگر حفظ کنند. وی همچنین از کرزی برای خوشامدگویی به هیات قطری که قرار است به کابل سفر کنند تشکر کرد. با اینهمه در سفارتخانه افغانستان در دوحه سفیری وجود ندارد و همچنین در سفارتخانه قطر در کابل هم خبری از آقای سفیر نیست.

گراسمن در طول سخنان خود در این نشست خبری گفت: حتی اگر طالبان دفتر رسمی خود را در دوحه راه اندازی کند و کابل و دوحه نیز ارتباط حسنه ای با هم داشته باشند هنوز برای سخن گفتن از صلح کامل زود است چرا که طالبان هنوز به مفاد توافقنامه صلح پایبند نیست.
این مقام امریکایی تاکید کرد که طالبان باید در بیانیه ای هرگونه تروریسم بین المللی و جریان افراط را نکوهش کند. بنابراین همان اندازه که فاصله میان اهداف امریکا و طالبان در این مصالحه وجود دارد میان واشنگتن و کابل هم اختلاف هایی فاحشی است. در حالی که معاون وزیر امور خارجه افغانستان از طرح انتقال متهمان طالبان از گوآنتانامو به قطر حمایت کرد گراسمن این مساله را مقوله ای دانست که حقوق دان ها و نمایندگان کنگره امریکا باید در خصوص آن نظر دهند. در اینچنین فضایی سخن گفتن از صلح تمام عیار به نوعی تعجیل و تلف کردن کل پروسه می ماند.
ترجمه: سارا معصومی / 5151

 

دانلود دانلود