ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۲:۳۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > روس ها به کمک بشار شتافتند

روس ها به کمک بشار شتافتند

فارس: روسیه و سوریه قراردادی در مورد فروش 36 فروند هواپیمای رزمی-آموزشی «یاک-130» روسی به ارزش 550 میلیون دلار امضاء کردند. به گزارش فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، روسیه و دمشق قرارداد جدیدی در خصوص ...

فارس: روسیه و سوریه قراردادی در مورد فروش 36 فروند هواپیمای رزمی-آموزشی «یاک-130» روسی به ارزش 550 میلیون دلار امضاء کردند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، روسیه و دمشق قرارداد جدیدی در خصوص فروش 36 فروند هواپیمای رزمی-آموزشی «یاک-130» امضاء کرده‌اند. این قرارداد بلافاصله بعد از آنکه مقامات دمشق پیش پرداخت آن را بپرازد، اجرا خواهد شد.

یک مقام شرکت «راس آبارون اکسپورت» با اعلام خبر امضای این قرارداد بین مقامات مسکو و دمشق گفت: در ماه دسامبر طرفین کارهای اولیه مربوط به این قرارداد را نموده و در نهایت این قرارداد به امضاء رسید. به گفته وی، ارزش کلی این قرارداد حدود 550 میلیون دلار (تقریبا 15.3 میلیون دلار برای هر هواپیما) است.

به گفته منابع خبری، بر اساس توافقات بین طرفین صورت گرفته، کارخانه هواپیماسازی ایرکوتسک روسیه وظیفه ساخت 55 فروند هواپیمای رزمی-آموزشی «یاک-130» را به سفارش شرکت «راس آبارون اکسپورت» دارد.

البته کارشناسان معتقدند که این قرارداد فروش سلاح و تجهیزات نظامی به سوریه ممکن است سرنوشت قراردادهای نظامی روسیه با لیبی را پیدا کند که بعد از اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل مقامات مسکو را وادار کرد که از اجرای آنها صرف‌نظر کند که در پی آن خسارت مالی بالغ بر 4 میلیارد دلار به روسیه وارد شد.

ضمن اینکه “ویکتوریا نولاند” سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که مقامات واشنگتن قصد دارند از روسیه در مورد فروش هواپیماهای روسی به سوریه توضیح بخواهند.

نولاند گفت: ما خبر مربوط به فروش هواپیماهای روسی به دمشق را شنیده ایم. ما بیش از یک ماه است که نگرانی شدید خود را از ادامه همکاری نظامی روسیه با سوریه اعلام کرده و معتقدیم که هر کشوری که با دولت سوریه به تجارت تسلیحات نظامی می‌پردازد، باید در این مورد دوباره فکر کرده و تجدید نظر کند، چرا که این کشور از لحاظ تاریخی در جهت درستی قرار ندارد و این تسلیحات ممکن است بدست افراد نادرست افتاده و از آنها استفاده نابجا شود.

5151