ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۱:۳۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > اوباما زیر پرچم داعش

اوباما زیر پرچم داعش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، روزنامه "وال‌استریت ژورنال" (TheWallStreetJournal)گزارش خود را به موضوع نقش امریکا در حل بحران عراق اختصاص داد و در این رابطه نوشت: «باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا تمام تلاش خود را ...

IMG23511857

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، روزنامه “وال‌استریت ژورنال” (TheWallStreetJournal)گزارش خود را به موضوع نقش امریکا در حل بحران عراق اختصاص داد و در این رابطه نوشت: «باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا تمام تلاش خود را بر ایجاد یک دولت جدید در عراق بدون نوری مالکی متمرکز کرده است.»

بر اساس این گزارش، دولت امریکا امیدی ندارد ‌که “نوری مالکی” شیعه مذهب، بتواند بر مناقشه خونین مذهبی در این کشور پایان دهد و ثبات سیاسی را برقرار کند.

89865464

“وال‌استریت ژورنال” نوشت: «نوری مالکی در انتخابات نخست‌وزیری در آوریل سال جاری پیروز شد و در پی آن از دادن پست‌های مهم سیاسی به اقلیت سنی امتناع کرد. حال افراطیون سنی‌مذهب داعش (دولت اسلامی عراق و شام) با لشکرکشی خود در سطح عراق، کشور را علیه شیعیان به آشوب کشانده‌اند.»
 وال‌استریت ژورنال”  به دیدار اوباما در شامگاه چهارشنبه (۲۸ خرداد) با رهبران سیاسی سنا و مجلس نمایندگان و رایزنی درباره راهبرد امریکا در عراق اشاره کرد.

دراین گزارش آمده است: «بر اساس اظهارات همکاران نزدیک به دولت امریکا، قرار است همه احزاب سیاسی عراق فراخوانده شوند تا دولتی بدون مالکی را تشکیل دهند که در کنار سنی‌ها، کردها نیز در آن مشارکت داشته باشند.»

وال‌استریت ژورنال مدعی شد «تشکیل یک چنین دولتی می‌تواند همکاری سنی‌ها را به منظور مبارزه علیه جهادگرایان(!) داعش برانگیزد. بدین‌گونه اوباما به فشارهایی که بر دولت امریکا برای واکنش در بحران عراق وارد می‌شود، پاسخ می‌دهد.»

 

رایزنی اوباما با رهبران جناح‌های سیاسی سنا و مجلس نمایندگان

وب سایت دویچه وله (DW)در این باره می نویسد: «فشارها بیشتر از سوی نمایندگان مجلس امریکا و نیز متحدان عرب این کشور، به ‌ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی، صورت می‌گیرد. آن‌ها از اوباما به تأکید می‌خواهند به حمایت خود از مالکی پایان دهد.»

رسانه برون مرزی آلمان می نویسد: «دیپلمات‌های امریکایی و عرب می‌گویند، پایان دادن به حمایت از مالکی پیش‌شرط کمک و همکاری کشورهای عرب برای ایجاد ثبات در عراق است. در عراق نیز صدای اعتراضاتی بلند شده که خواستار تغییر دولت هستند.»
 

امریکا به همه عراقی‌ها کمک می‌کند و نه به مالکی

در این میان ایاد علاوی، رئیس دولت پیشین عراق، رهبران جناح‌های مختلف را به تشکیل یک اجلاس سران سیاسی فراخوانده است تا یک نقشه راه برای خروج از بحران را طراحی کنند. پیش از این، “جو بایدن” معاون رئیس‌جمهور امریکا، همین راهبرد را دنبال می‌کرد.

کاخ سفید اعلام کرده که جو بایدن در یک کنفرانس تلفنی با مالکی رئیس دولت، “اسامه نجیفی” رئیس مجلس و “مسعود بارزانی” رئیس اقلیم خودمختار کردستان گفت‌وگو داشته است.

کاخ سفید می‌افزاید که جو بایدن در این گفت‌وگو با توجه به خطر داعش “بر ضرورت وحدت ملی” تأکید کرده است.

وی طرف‌های گفت‌وگوی خود را فراخوانده، هر چه سریع‌تر در راستای تشکیل دولت جدید اقدام کنند.

رئیس کمیته‌ی سنای امریکا در امور سرویس‌های مخفی، این نکته را با صراحت بیشتری بیان داشته است.

“دایان فاین‌استاین” در برابر کنگره آمریکا گفت: «اگر قرار باشد آشتی‌ای رخ دهد، دولت مالکی باید برود.»

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نیز در گفت‌وگویی تلویزیونی با “ان بی سی” (NBC) امریکا نشان داد که از نوری مالکی فاصله گرفته است.

وی ضمن رد این ادعا که باراک اوباما رویکردی انفعالی در قبال عراق داشته است، به “ان‌بی‌سی” گفت: «واشنگتن می‌‌کوشد در شرایط بحران کنونی به تمام عراقی‌ها کمک کند واینجا موضوع مالکی مطرح نیست.»
 
تأکید مرکز پژوهش‌های مجلس بر همکاری با آمریکا در عراق

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ۲۵ خرداد گزارشی با عنوان “خیزش داعش و بحران امنیتی در عراق” را منتشر کرد.

وب سایت دویچه وله نوشت: «در این گزارش بر ضرورت همکاری ایران با امریکا و دیگر بازیگران اصلی منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور برقراری ثبات در عراق تأکید شده است.»

این گزارش ۳۱ صفحه‌ای با تحلیل و توصیفی از وضعیت حاکم بر عراق و ماهیت داعش، به همکاری‌های پیشین ایران و امریکا اشاره کرده و در پایان می‌افزاید: «در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد شکل جدیدی از ائتلاف‌ها و همکاری‌ها برای حمایت از امنیت عراق و مبارزه با تروریسم در این کشور با توجه به دغدغه‌ها و نگرانی‌های کنونی ضروری است. در حالی‌که ایران در گذشته نیز برای تحقق ثبات و امنیت در عراق با سایر بازیگران کلیدی در این عرصه مانند امریکا همکاری‌ها و رایزنی‌‎هایی داشته است، در شرایط کنونی نیز با توجه به تهدیدات جدی ناشی از شرایط عراق می‌تواند در قالب ائتلاف منطقه‌ای و بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم به همکاری با سایر بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی بپردازد.»

رسانه برون مرزی آلمان در ادامه می افزاید: «این در حالی است که سرلشکر بسیجی حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران می‌گوید نیازی به حضور نیروهای ایرانی در عراق نیست و “همکاری ایران و امریکا هرگز اتفاق نخواهد افتاد.”»

 هم‌زمان جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نیز همکاری مستقیم با ایران را رد کرده، ولی تبادل اطلاعات را ممکن دانسته است.
 
فراخوان فرقه ای قرضاوی برای دفاع از سنی‌های عراق

اما در این میان یوسف قرضاوی، مفتی سنی، بدون هیچ اشاره ای به جنایات داعش علیه شیعیان و اهل سنت در عراق، از کشورهای عرب و اسلامی خواسته است از مسلمانان سنی در عراق حمایت کنند.

یوسف قرضاوی، رئیس و مؤسس اتحادیه جهانی علمای مسلمان و یکی از مهم‌‌ترین نظریه‌پردازان جریان موسوم به “الوسطیة” و از تربیت‌شده‌های مدرسه‌ی حسن البنا، بنیانگذار اخوان المسلمین است.

خاطر نشان می سازیم قرضاوی که سابقه ای طولانی در موضع گیری های فرقه ای دارد، در بیاناتی تفرقه افکنانه شیعیان را “مبتدع” یا بدعت‌کار می‌داند.

وی در بیانی سخیف، حزب‌الله لبنان را که خط مقدم مبارزه با رژیم غاصب صهیونیستی است، حزب شیطان قلمداد می‌کند و پیش از این از مسلمانان خواسته بود برای جنگ با “بشار اسد” راهی سوریه شوند.

حمایت امریکا از جناح سنی افراطی، خط بطلانی بر بی طرفی امریکا

 باراک اوباما در سخنان اخیر خود به عدم حضور نوری مالکی در رأس دولت بعنوان نماینده جناح شیعه در عراق  تصریح و از حمایت  امریکا از جناح افراطی سنی در عراق پرده برداشت.

 از سوی دیگر توجه به گزارش های منتشره درباره حمایت امریکا، حکام عرب و برخی کشورهای غربی از گروه تروریستی داعش در عراق، خط بطلانی بر ادعای بیطرفی امریکا در بحران های خودساخته منطقه ای می باشد.

مخالفت و تلاش مثلث شوم امریکا، کشورهای غربی و حکام مرتجع عرب در جهت ساقط کردن نظام های شیعی در منطقه به منظور تضعیف مقاومت اسلامی که سد بزرگی در برابر رژیم غاصب صهیونیستی می باشد، در حالی روز به روز عیان تر می گردد که مسئولین ارشد امریکا بارها به تلاش در جهت تأمین منافع و امنیت رژیم غاصب صهیونیستی تأکید کرده اند.

لازم به ذکر است که کشورهای استعماری و ایادی آنان در منطقه نسبت به نقش مؤثر قدرت منطقه ای همچون جمهوری اسلامی ایران در بر هم زدن توازن قدرت و معادلات بین المللی به نفع مقاومت اسلامی، إشراف کامل داشته و به آن معترف اند.