ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۰۳:۵۶
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > حقیقتی که در مورد سوریه نمی‌دانید

حقیقتی که در مورد سوریه نمی‌دانید

مي‌توانيد نتيجه نظرسنجي معتبري را تصور كنيد كه در آن اكثر سوري‌ها موافقت خود را با بقاي بشار اسد رئيس‌جمهوري جنجالي سوريه بر قدرت اعلام كرده‌اند؟ اين نتيجه زماني جالب‌تر مي‌شود كه خود را در ...

حقیقتی که در مورد سوریه نمی‌دانید

مي‌توانيد نتيجه نظرسنجي معتبري را تصور كنيد كه در آن اكثر سوري‌ها موافقت خود را با بقاي بشار اسد رئيس‌جمهوري جنجالي سوريه بر قدرت اعلام كرده‌اند؟ اين نتيجه زماني جالب‌تر مي‌شود كه خود را در فضاي بين‌المللي قرار دهيد كه همگان در آن از بشار اسد مي‌خواهند كه قدرت را واگذار كرده و برود. حقيقت اين است كه زماني كه قرار است سناريوهاي نادرست جاي حقيقت را بگيرند و واقعيت را در سايه شوم خود پنهان كنند جنگ رسانه‌اي به راه مي‌افتد كه فرصت نفس كشيدن را از هر حقيقتي مي‌گيرد.

اين جملات را نه يك روزنامه نگار سوري در نشريه‌اي داخلي يا منتسب به دولت كه ستون نويس گاردين به نام “جانات استيل” در وب لاگ شخصي خوددر اين رسانه انگليسي نوشته و در ادامه مي افزايد: موسسه نظرسنجي به نام Doha Debates كه موسس آن كشور عربي قطر است در تازه ترين نظرسنجي خود پرده از تمام اين حقايق برداشته است. جالب اينجاست كه موسس اين موسسه نظرسنجي هم خاندان آل ثاني هستند كه امير آنها در چند روز اخير تندترين واكنش‌ها را نسبت به بشار اسد اتخاذ كرده و حتي پا را از تعارف‌هاي بين اعراب هم فراتر نهاده و خواستار اعزام نيروي زميني به دمشق براي بيرون راندن خاندان اسد از قدرت شده است. بنابراين ذات اين حقيقت كه يك موسسه قطري اينچنين نتيجه اي را بر روي وب سايت رسمي خود قرار مي‌دهد را مي‌توان ابزار مناسبي براي تاييد آن دانست. با اينهمه نتيجه اين نظرسنجي به چشم هيچ كس نه در غرب ، نه در خاورميانه و نه در جهان عرب نيامد.

بر اساس نتيجه اين نظرسنجي ، 55 درصد از سوري‌ها خواهان بقاي بشار اسد بر كرسي قدرت در كشور خود هستند. بسياري از اين افراد بيم از به راه افتادن جنگ داخلي و ناامني فراگير در كشور خود را اصلي ترين دليل حمايت از اشد اعلام كرده‌اند. حقيقتي و ترسي كه هيچ كس در خارج از مرزهاي سوريه نمي‌تواند آن را درك كند. البته در بخش ديگري از اين نظرسنجي هم تاييد شده كه اكثريت شهروندان سوري از رئيس‌جمهوري مي‌خواهند كه اگر دوست دارد در قدرت باقي بماند بهتر است به زودي ميزان محبوبيت خود در داخل سوريه را در انتخاباتي عادلانه به محك قضاوت عمومي بگذارد. شركت كنندگان در اين نظرسنجي از بشار اسد خواسته‌اند كه فضاي سياسي كشور را براي تشكيل احزاب باز كند و به ناظران بين‌المللي هم فرصت حضور در داخل را بدهد.

اين روزنامه نگار غربي در ادامه مطلب خود از سياست هاي رسانه‌اي غرب به شدت انتقاد كرده و مي‌افزايد: رسانه‌هاي غربي تلاش مي‌كنند فعاليت ناظران عربي اتحاديه عرب در سوريه را نيز زير سوال ببرند. زماني كه اتحاديه عرب در سال گذشته ميلادي از اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبي موافقت كرد با حمايت غرب و ديگر كشورها همراه بود. اما در خصوص پرونده سوريه هيچ كس حتي اعضاي اپوزيسيون هم دخالت غربي‌ها آن هم از نوع نظامي‌اش را نمي‌پسندند.
در غرب همه از اين مي‌ترسند كه ناظران در گزارش نهايي خود تاييد كنند كه ديگر از كشتارهاي مشكوك در سوريه خبري نيست تصاويري هم كه از كشتار معترضان به دست نيروهاي امنيتي پخش شده بود حقيقت خارجي نداشته و ندارد. حمص و برخي كشورهاي ديگر به لبنان در دهه 80 شبيه شده‌اند كه در آن نيروهاي شبه نظامي به جان هم افتاده بودند تا با هم تسويه حساب كنند.