ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۱۰:۰۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > دولت عراق حزب العراقیه را تحریم کرد

دولت عراق حزب العراقیه را تحریم کرد

بغداد روز سه شنبه از تعلیق وزیران حزب 'العراقیه' که در اعتراض به حکم دستگیری 'طارق الهاشمی' معاون رییس جمهوری عراق ، نشست های کابینه را تحریم کرده بودند، خبر داد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، 'علی ...

بغداد روز سه شنبه از تعلیق وزیران حزب ‘العراقیه’ که در اعتراض به حکم دستگیری ‘طارق الهاشمی’ معاون رییس جمهوری عراق ، نشست های کابینه را تحریم کرده بودند، خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‘علی الدباغ’ سخنگوی دولت عراق دیروز طی بیانیه ای اعلام کرد: دولت تصمیم گرفته است از ورود این وزیران تحریمی به کابینه جلوگیری کند و از این پس کلیه تصمیماتی که با امضای این افراد اتخاذ شود بی اعتبار خواهد بود.

وی افزود: طبق تصمیم کابینه وزیرانی که به عنوان جایگزین موقت در تاریخ 4 ژانویه (14 دی) تعیین شده اند از این پس مسئولیت همکاران تعلیق شده خود را عهده دار خواهند شد. دباغ همچنین گفت:در صورتی که این وزیران به تحریم خود خاتمه دهند می توانند به کابینه بازگردند.

خبرگزاری فرانسه افزود : از ماه دسامبر گذشته، حزب العراقیه در اعتراض به آنچه که متمرکز کردن قدرت توسط ‘نوری المالکی’ نخست وزیر، می نامد، تحریم هایی را علیه مجلس و کابینه این کشور اعلام کرده است. به گفته ‘میسون دملوجی’ سخنگوی حزب العراقیه ، تنها یکی از 9 وزیر این جبهه در جلسه روز سه شنبه کابینه شرکت کرده است.

این جبهه سیاسی که 82 کرسی از 325 کرسی مجلس عراق را در اختیار دارد، هنوز وزیران تحت حمایت خود را از کابینه کنار نکشیده است.

گرچه مالکی در ابتدا تهدید کرده بود که وزیرانی را که در کابینه حاضر نشوند، عزل خواهد کرد اما وی بعدا از این گفته خود عقب نشینی کرد و مسئولیت این افراد را به طور موقت به وزیران دیگر محول کرد.

این کشمکش ها زمانی آغاز شد که مقامات دولت عراق در 18 دسامبر (27 آذر ماه) و اندکی پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، ‘طارق الهاشمی’ معاون رئیس جمهور و رهبر حزب العراقیه را به هدایت جوخه های مرگ و عملیات های تروریستی در این کشور متهم کردند.

الهاشمی که تحت تعقیب مقامات قضایی عراق قرار گرفته به منطقه کردستان عراق پناهنده شده است .51 261