ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

| سایت خبری نکته نیوز

امروز : یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ ، ساعت : ۲۳:۳۲
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار خارجي > چه کسانی بیشترین سود و منفعت را از انفجار بیروت در لبنان می برند ؟

چه کسانی بیشترین سود و منفعت را از انفجار بیروت در لبنان می برند ؟

یکی از اساتید دانشگاه بیروت تاکید کرد اسرائیل پشت انفجارهای روز جمعه بیروت قرار دارد و می‌کوشد با این اقدام آتش جنگ داخلی در لبنان را شعله‌ور کند.   به گزارش فارس، ...

یکی از اساتید دانشگاه بیروت تاکید کرد اسرائیل پشت انفجارهای روز جمعه بیروت قرار دارد و می‌کوشد با این اقدام آتش جنگ داخلی در لبنان را شعله‌ور کند.

 

www.9ktenews.com اسرائیل پشت پرده انفجار بیروت قرار دارد/ هدف ایجاد جنگ داخلی است

به گزارش فارس، ساعت 15:30 دقیقه عصر روز جمعه انفجار شدیدی میدان «ساسین» در منطقه الاشرفیه واقع در شرق بیروت را لرزاند.

شدت انفجار جمعه لبنان به حدی بود که ناظران این انفجار را شدیدترین انفجار از سال 2008 در نوع خود می‌دانند. در این انفجار خسارت زیادی به محل انفجار و ساختمان‌ها و خودروهای اطراف وارد شد.

بر اساس آخرین اطلاعات، 11 نفر در این انفجار کشته و بیش از 100 نفر مجروح شدند.

«دکتر حسن جونی» استاد دانشگاه بیروت در مصاحبه با خبرگزاری فارس به بررسی این حادثه و دست‌های پشت پرده این حادثه پرداخت.

لبنان و منطقه خاورمیانه هدف توطئه قرار دارند

وی گفت: در حال حاضر لبنان و تمام منطقه هدف توطئه قرار دارند و این توطئه‌ها از سوی دشمن این منطقه یعنی اسرائیل سرچشمه می‌گیرد. کاملا برای ما آشکار شده که پشت تمامی رویدادها و ترور‌هایی که در منطقه روی می‌دهد اسرائیل قرار دارد. البته امکان دارد برخی ابزارهای محلی اسرائیل مبادرت به اینگونه اقدامات کنند.

هدف انفجار روز جمعه امنیت و ثبات لبنان بود

وی افزود: هدف انفجار روز جمعه سرتیپ «وسام حسن» [رئیس بخش اطلاعات امنیت ملی لبنان] نبوده بلکه هدف آن، امنیت و استقرار لبنان بوده است و کسی که از ترور سرتیپ حسن بهره برده، بدون تردید اسرائیل است. امکان ندارد که عملیات انفجاری به این وسعت، بدون هماهنگی و سازماندهی سرویس‌های اسرائیل اجرایی شده باشد.

وسام الحسن رئیس بخش اطلاعات امنیت ملی لبنان که در انفجار جمعه منطقه الاشرفیه بیروت کشته شد، از جمله مقامات امنیتی لبنان به شمار می‌آمد که نقش بسزایی در کشف و شناسایی شبکه‌های تروریستی در لبنان داشت.

اسرائیل با ترور وسام حسن از وی انتقام گرفت

این استاد دانشگاه به دلایل دست داشتن اسرائیل در ترور رئیس بخش اطلاعات امنیت ملی لبنان اشاره کرد و گفت: اسرائیل با این اقدام از سرتیپ وسام حسن انتقام گرفت چون وی در بسیاری از عملیات کشف و بازداشت جاسوسان موساد اسرائیل نقش فعالی داشته است.

وی تاکید کرد هدف از انفجارهای روز جمعه بی ثبات کردن لبنان و ایجاد درگیری طائفه‌ای در این کشور است.

دکتر حسن جونی گفت متاسفانه در لبنان درباره عوامل این انفجار اختلاف بوجود آمده است این در حالی است که تمامی جنگ‌های داخلی لبنان با ترور یکی از افراد برجسته که توسط اسرائیل صورت می‌گرفت، آغاز شد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد این ترور به طور مستقیم در راستای منافع اسرائیل است چون ثبات لبنان و منطقه به نفع اسرائیل نبوده به خصوص که اسرائیل جمعه در شرایط شکست به سر می‌برد و به همین دلیل به شدت به شعله‌ور شدن فتنه در منطقه نیازمند است.

برای نخستین بار است که اسرائیل نتوانست به نفوذ پهپاد حزب‌الله واکنش نشان دهد

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارنظرها درباره به حاشیه رانده شدن دستاور اخیر حزب‌الله در نفوذ پهپاد به عمق اسرائیل با انفجارهای روز جمعه گفت: نفوذ پهپاد حزب‌الله به اسرائیل ما را در شرایط پیروزی بزرگی قرار داد. برای نخستین بار در تاریخ اسرائیل است که نمی‌تواند به طور مستقیم به این اقدام واکنش نشان دهد. این اسرائیل بود که همیشه به لبنان تجاوز می‌کرد و حتی بدون هیچ دلیلی نیز اقدام به این کار می‌کرد. اما برای اولین بار بود که پهپاد حزب‌الله وارد حریم هوایی فلسطین اشغالی می‌شود و اسرائیل به طور مستقیم به این اقدام واکنش نشان نداد.

دکتر حسن جونی گفت معتقدم که اسرائیل این اقدام حزب‌الله را با ترور سرتیپ وسام حسن پاسخ داد تا آتش فتنه طائفه‌ای را در لبنان برانگیزد و تلاش دارد با این فتنه، بر شکست خود سرپوش بگذارد.